Villámdiéták - villámgyors veszélyekkel

Ízfaktor , 2021-04-21


A tavasz, és a nyár az az időszak, amikor mindannyian szembesülünk  téli passzivitásunk eredményével: lekerülnek az eddig mindent eltakaró kabátok, előkerülnek a lenge-csinos ruhák, a shortok, bikinik, rövidnadrágok, és némi elkeseredett küzdelem után az “összement” ruhákkal,  kénytelen-kelletlen - újév után először -  újra megfogalmazódik bennünk az elhatározás, hogy fogyókúrába kezdünk.

A gyors fogyás létezik, DE egészségtelen

Azonnali eredményeket szeretne mindenki: ezért sokan  vetik bele magukat a lelkesedéstől megrészegülve az interneten keringő „villámdiéták” valamelyikébe, ahol gyors és számottevő fogyást ígérnek a gyanútlan érdeklődőnek. A hiúságnak azonban borsos ára lesz: a meggondolatlan fogyókúra veszélyeivel és mellékhatásaival ugyanis senki nem számol.

Villámdiéta - villámgyors veszélyekkel

A villámdiéták lényegében bizonyos tápanyagok megvonására épülnek - amelyeket kizárva az étrendből nem biztosítják a kiegyensúlyozott, egészséges tápanyag-bevitelt (általában csak bizonyos élelmiszer típusokat favorizálnak – limonádé-diéta, káposztaleves-diéta), amivel együtt a vitamin-, nyomelem, és ásványi anyag bevitel is nagyságrendekkel csökken.
 

ENNEK KÖVETKEZTÉBEN:

 - hiányállapotok alakulhatnak ki (fehérjehiány, szénhidrát-hiány, vitamin-, és ásványianyag-hiány) - az azokra jellemző tünetekkel 

 - az alapvető tápanyagok hiányában a szervezet leépül, gyengül az immunrendszer, fogékonyabbá válik a fertőző betegségekre.

 - az idő múlásával olyan mértékű energiahiány alakul ki, ami megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a megszokott napi tevékenységek elvégzését, állandósul a fáradtság, gyakoribbá válik a szédülés, csökken a teljesítmény, kimerültség, figyelemzavar, rossz közérzet jelentkezik

 - a drasztikus tápanyag-megvonás következtében lelassul az anyagcsere, a szervezet „pánik” módba kapcsol, és tartalékol – ami nemhogy fogyást,sokkal inkább súly növekedést eredményez. A lelassult  alapanyagcsere miatt, az egyre csökkenő energiabevitel is elegendő lesz a szervezet számára. Viszont a diéta abbahagyása után a továbbra is lassú anyagcsere mellett a zsír raktározása még hatékonyabbá válik. A kalóriaszegény étrend mellett szervezetünk nemcsak a zsírt, hanem az izmokat is lebontja, de a diéta abbahagyását követően csak a zsírt építi vissza. Tehát a villám diétákat nevezhetnénk akár izomcsökkentő -  zsírnövelő-diétának is. (jojó effektus)

 - a villámdiéta során felborul a szervezet addigi egyensúlyi állapota, ami más komoly betegségek kialakulásának is kedvezhet.

 - károsodhat a szív-, és érrendszer, felborulhat a hormonháztartás (menstruációs zavarok jelentkezhetnek), fellángolhatnak az epeköves panaszok.

 - csontritkulás alakulhat ki.

 - ingadozhat a vércukorszint rosszulléteket okozva

 - a szénhidrátszegény diétáknál - mint például az Atkins-nél - nagyobb hangsúlyt fektetnek a zsír fogyasztására ami hosszabb távon a koleszterinszint növekedésével járhat.

 - táplálkozási zavarok jelentkezhetnek

 - mindez kihat a lelki egészségre is: szaporodnak a hangulatingadozások, ingerültség, dühkitörés, hisztériás roham léphet fel, vagy éppen ellenkezőleg: depresszió alakulhat ki

 - a rossz közérzet a magánéletre és a munkahelyi teljesítményre is negatív hatást gyakorol

 - károsodhat a bőr és a haj, hajhullás, ráncosodás, a bőr megereszkedése, hámlása pedig további kísérőjelenség lehet

Ha jelentősebb mennyiségű túlsúlytól szeretnénk megszabadulni, el kell fogadnunk, hogy ezt a célt csakis a fokozatosság elvét szem előtt tartva érhetjük el biztonságosan. A diétázás helyett váltsunk életmódot - amelynek eredményeképpen elérhető az ideális heti fél kilogrammnyi súlyvesztés, és elkerülhető a monodiéták okozta hiánybetegségek megjelenése. A siker titka, ha az egész család változtat nemcsak étkezési szokásain, de életvitelén is.

Az életmódváltás főbb alappillérei:

 - naponta legalább öt alkalommal étkezzünk

 - tartsuk szem előtt, hogy a szervezetünk működésének, energia igényének napszaki ritmusa van. A legtöbb energiára a nap kezdéséhez van szükség, - tehát reggelizzünk bőségesen, tízóraizzunk, ebédeljünk, uzsonnázzunk -  éjszakára azonban  a jelentős kalóriabevitel ártalmas:  megnehezíti az éjszakai alvást, arról nem is beszélve, hogy zsírként raktározódik el a fölös energiabevitel.

 - étkezzünk változatosan: egyrészt minden főétkezésünk tartalmazzon valamennyi tápanyag csoportból (lassan felszívódó szénhidrátokat, fehérjét, zsírokat), másrészt az alapanyagok összeválogatásánál is törekedjünk a sokféleségre

 tízóraira, uzsonnára fogyasszunk szezonális hazai gyümölcsöket

 a zsiradékok közül a többszörösen telítetlen zsírsavak kerüljenek előtérbe.

 - ügyeljünk a kellő folyadékpótlásra is - egyrészt azért, mert így nem fenyeget bennünket a kiszáradás, másrészt az anyagcserénket is támogathatjuk vele.
 
 - az, hogy kinek-melyik diéta az ideális, a személyes adottságok, a testfelépítés és az egészségi állapot is befolyásolja.

 - együnk: nagyobb mennyiségben zöldségféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, olajos magvakat, édességek helyett gyümölcsöket, húsok közül a halat illetve a fehér húsokat.

Jó tudni: a gyors fogyás nem tesz jót senkinek, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, az egészséges életmódra vonatkozó – szakemberek által meghatározott ajánlások betartásával lehet csak biztonságosan és tartósan eredményeket elérni.  Igaz nem 3 hét alatt, de mellékhatások és veszélyek nélkül.
 
Írta: Faar Ida

Vissza

 



 


RENDELD MEG  AZ EBÉDEDET ÉTLAPUNKRÓL

Válaszd ki 14 féle ételtípusunk közül a számodra legmegfelelőbbet. Kínálatunkban a legnépszerűbb
ételtípusok mellett igazi különlegességek is helyet kapnak.


ÉTLAP MEGTEKINTÉSE