Rostok az egészség szolgálatában

Ízfaktor , 2021-02-04


Ha tudomást akarunk venni róla,ha nem - de mindannyiunknál eljön az az  idő, amikor  megérint bennünket az egészséges életmód követésének igénye. Ha másért nem – azért, mert addigi nemtörődöm hozzáállásunk miatt testi gyötrelmek sokasága okoz majd mindennapos problémát a számunkra. Nos – pontosan ez az  a jelenség amit nem kellene megvárnunk, hisz az egészségünk megromlása után sok esetben nagyon nehéz – sőt gyakran lehetetlen – visszaállítani az egyensúlyt.

Változtatni kell – és ehhez mi magunknak is változnunk szükséges. Vegyük a legegyszerűbb példát: rohanó világunkban mindent finomított formában, és túlfőzve eszünk. Ennek meg is lesznek a következményei: fénysebességgel rakódnak ránk a fölös kilók, emésztőrendszerünk működése renyhévé válik, székrekedés alakul ki, a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetünkben, és mire észbe kapnánk már ott is  állunk a cukorbetegség, a szív-és érrendszeri megbetegedések, a kóros sejtburjánzások felé vezető úton.
 
Mit tehetünk, hogy ez ne következzen be?  

Együnk több rostban gazdag élelmiszereket - és táplálkozzunk egészségtudatosan!
Az egészségtudatos táplálkozásnak ugyanis meghatározó szerepe van  általános jó közérzetünk biztosításában,  illetve számos - a helytelen táplálkozással összefüggésbe hozható  - civilizációs megbetegedés kialakulásának megakadályozásában ( elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, szív-, és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, daganatos megbetegedések).

Ha az egészséges táplálkozás elveit be szeretnénk tartani, akkor:

• ügyelnünk kell az életvitelünknek, korunknak, egészségi állapotunknak megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag-, (szénhidrát-,zsír-,fehérje-), vitamin- és ásványi anyag bevitelére -

• étrendünk zsírsav összetételére,

• és  az optimális mennyiségű élelmi rost bevitelére is.

 
Mik azok az élelmi rostok?

A diétás (élelmi) rostok az ehető növényi részeknek vagy analóg szénhidrátoknak azon  részei, amelyek az emésztésnek, és az emberi vékonybélben való felszivódásnak ellenállva - teljesen vagy részlegesen fermetálódnak (erjednek) a vastagbélben, miközben ott különböző kedvező fiziológiai hatásokat fejtenek ki.

Az élelmi rostok közé tartoznak a poliszacharidok, oligoszacharidok, lignin, növényi gumik, módosított cellulóz, hemicellulóz, növényi nyálkák, pektinek, inulin, polifruktózok, arabinogalaktánok,arabinoxilánok, oligofruktánok  és az ezekhez kapcsolódó kisebb jelentőségű vegyületek, például a viaszok, a szaponinok, a tanninok, a kutin, a fitát és a szuberin. A rostok oldhatóságuk alapján lehetnek vízben oldódó gélesedő rostok (pl.:a béta-glükán, inulin vagy a pektin,);vagy vízben nem oldódó rostok (például a cellulóz, vagy hemicellulóz).
 
Mi történik,ha nem fogyasztunk elegendő rostot?  A rosthiányos táplálkozás következményei.

Az élelmi rostok kedvező  élettani hatásaik  miatt nélkülözhetetlen részei a táplálkozásnak - ennek ellenére  az ajánlott napi bevitel (30 gramm/nap) felét sem fogyasztjuk el : táplálkozásunk nagyon szegény ballasztanyagokban. Ennek eredményeképpen alakul ki a  sokakat érintő krónikus székrekedés is.    Ha a széklet túl sokáig időzik a vastagbélben, idült gyulladást okozhat,megnövelve a vastagbélrák kialakulásának esélyét.  Aki székrekedésben szenved, tünetei enyhitése érdekében hajlamos hashajtókat szedni, ami tovább súlyosbítja a helyzetet, mert vizet és ásványi anyagokat von el a vastagbélen keresztül a szervezettől, aminek a hatására a vastagbél simaizmai renyhévé válnak. Ezért egyre nagyobb dózisban kell szedni a hashajtókat  ahhoz, hogy hatásosak lehessenek– mintegy  ördögi kört kialakitva ezzel.

A rosthiányos táplálkozás sok betegség kialakulásával összefüggésbe hozható - a diverticulosis (a vastagbél kiöblösödése és gyulladása), a cukorbetegség, az elhízás, és a béldaganatok - mind-mind a megfelelő rostbevitellel megelőzhetőek lennének.

Mert a rostok táplálkozás -  élettani hatásai széleskörűek:

• a rostok segítik a salakanyagok eltávolítását a szervezetből - méregtelenítenek

• a gyomorban megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása mellett megduzzadnak, és  teltségérzetet okoznak –így betarthatóbbá válik a diéta –csökken az étvágy , nem leszünk éhesek

• a rostok erőteljesebb rágást igényelve segítik a fogszuvasodás és ínysorvadás megelőzését

• segítik a fogyást, mert késleltetik az energiát adó tápanyagok felszívódását

• tisztítják a bélfalat

• csökkentik a különböző bélbetegségek kialakulásának kockázatát – az ételek gyorsabban haladnak át az emésztőrendszeren, így a rákkeltő vegyületek rövidebb ideig hatnak a bélfalra,

• serkentik  a bélműködést

• csökkentik a magas vérzsír-értékeket, azáltal, hogy megkötik az epesavakat (ami koleszterint tartalmaz), így az a széklettel kiürül

• sok rost fogyasztása mellett lassabban alakulnak ki az érelmeszesedésre jellemző plakkok.

• csökkentik a cukorbetegség kialakulásának veszélyét, illetve a már kialakult betegség esetén megakadályozzák az étkezés utáni magas vércukorszint kialakulását azáltal, hogy jelenlétükben lassabban szívódnak fel a szénhidrátok, növelik az inzulinérzékenységet

• növelik a széklet víztartalmát és tömegét, csökkentik a vastag- és végbélrák kialakulásának a kockázatát. (Ha ez nem történik meg, növekszik a széklet szárazanyag-, mérgező-, rákkeltő-, és vegyianyag-tartalma, amelyek sok időt töltve a végbélben,  fokozza a daganatos sejtek, és a vastagbélgyulladás kialakulásának rizikóját

Fontos, hogy a rostbevitellel együtt gondoskodjunk a megfelelő folyadékfogyasztásról is (2, 5-3 liter naponta) - ellenkező esetben maguk a rostok fognak székrekedést okozni.
 
Miben van élelmi rost?

A gyümölcsökben, friss zöldség- és főzelékfélékben található oldékony rost felszívja a vizet, megduzzad, és sűrű zselés anyaggá alakul. Vízben oldódó rostban gazdag például az alma, a puha húsú gyümölcsök, a zab, a borsó, a bab, a csonthéjasok. Oldhatatlan rostot tartalmaznak például a teljes kiőrlésű termékek, a kuszkusz, a korpa, a sárgarépa és az uborka.
 
Néhány élelmiszer rosttartalma (100 gramm nyersanyagban)
 
Bab : 24,00 gramm
Búzakorpa:54,00 gramm
Búzacsíra : 20,00 gramm
Graham-liszt: 19,00 gramm
Lencse: 11,7 gramm
Petrezselyemgyökér:8,00 gramm
Zöldborsó: 7,00 gramm
Szárított füge: 12,50 gramm
Csemegekukorica: 8,8 gramm
Körte: 2,60 gramm
Málna: 7,40 gramm
Ribiszke: 6,8 gramm
 
+1 rostgazdag étel receptje
 
SOKMAGVAS POGÁCSA
Hozzávalók: 50 dkg Graham liszt, 20 dkg tejföl, 25 dkg margarin, 4 dkg élesztő, 2 tojás sárgája, só, magvak tetszés szerint (szezámmag, lenmag, tökmag stb.)
Az élesztőt langyos vízben elmorzsoljuk, majd egy tálban összekeverjük a liszttel, tejföllel, margarinnal és sóval. A tésztát jól kidolgozzuk, ezt követően lisztes nyújtódeszkán körülbelül fél centiméter vastagra nyújtjuk. A tésztából kis pogácsákat szaggatunk, tetejüket bekenjük tojásfehérjével, megszórjuk a magvakkal és tepsibe téve előmelegített sütőben megsütjük.
 
Táplálkozzunk egészségtudatosabbak!


Írta: Faar Ida

Vissza

 



 


RENDELD MEG  AZ EBÉDEDET ÉTLAPUNKRÓL

Válaszd ki 14 féle ételtípusunk közül a számodra legmegfelelőbbet. Kínálatunkban a legnépszerűbb
ételtípusok mellett igazi különlegességek is helyet kapnak.


ÉTLAP MEGTEKINTÉSE