A halászat a magyar nemzet ősfoglalkozása volt, folyóink, tavaink halakban gazdagok voltak, halászatunk pedig fejlett volt. Jelentőségét és megkülönböztetett szerepét történelmi dokumentumok sokasága jelzi. De a hal nem csak a foglalkoztatásban töltött és tölt be kiemelt szerepet, hanem a táplálkozásban is. Köztudott, hogy halhús egészséges, könnyen emészthető fehérjét tartalmaz, általában zsírszegény, ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag. Pozitív élettani hatásait tapasztalati úton szerzett megfigyelésekre alapozták, amelyeket később a táplálkozás-élettani és orvostudományi kutatások is igazoltak.
A halhús élettani hatásai
A halhús szívbarát élelmiszer. Ezen tulajdonsága a 80-as évek közepétől vált széles körben ismertté, akkor, amikor felfedezték a Grönlandon illetve Dániában városi körülmények között élő eszkimók vérzsír szintjeiben mérhető, a tengeri hal fogyasztásával összefüggésbe hozható különbségeket. A grönlandi eszkimók körében ugyanis tízszer alacsonyabb volt a szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkező halálozások arányszáma.
Az egyre szélesedő kutatások eredményei a 80-as évek végére arra utaltak, hogy különösen a tengeri halakban lévő olaj olyan omega-3 vagy másnéven (n-3)-típusú zsírsavakat - tartalmaz, amely alkalmas a szívinfarktus megelőzésére. Megkezdődtek a pontosabb, részletesebb biokémiai és orvosi kutatások. Mára már több száz kutatócsoport dolgozott és dolgozik azon, hogy az omega-3 zsírsavak, illetve a halhús és a halolajok élettani hatását minél jobban megismerjék.
Ma már biztossá vált, hogy az omega-3 típusú zsírsavak az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagok. Szerepük alapvető:
- a szervezetünk mikroszkopikus határhártyáinak felépítésében, a szem látóbíborának működésében
- az egész anyagcsere szabályozásában
- a vérzsír szintek befolyásolásában
- a trigliceridek szintjének csökkentésébenl,
- a szívritmus szabályozásában
A halak csoportosítása
A halakat többféle szempont alapján lehet csoportosítani:
1. a húsuk színe alapján megkülönböztetünk fehér húsú (pl. tonhal) és sötét húsú halakat (pl. a makréla).
2. a táplálkozási módjuk szerint léteznek növényevő, planktonokkal táplálkozó és ragadozó halak
3. a származásuk szerint ismerünk édesvízi, tengeri és vándor halakat. A természetes vizekben élő halak mellett jelentős mennyiséget nevelnek mesterséges módon, tenyésztéssel.
4. a választékuk alapján találkozhatunk friss, hűtött és a fagyasztott halszelettel, törzzsel és filével. Sokan szeretik a konyhakész, előkészített (pl. szálkamentes), vagy azonnal fogyasztható termékeket, pl. a halkonzerveket, a pácolt halakat, a halászlét, a halsalátát, a halpástétomot, és a füstölt, szárított, sózott és pácolt készítményeket. A halhús magas víztartalma miatt gyorsan romlásnak indul, ezért ha élő, vagy jegelt halat vásárolunk, akkor a tárolására, feldolgozására nagy figyelmet kell fordítanunk.
Miért olyan értékes a hal?
A hal víztartalma jelentős, elérheti akár a 80 %-ot is elérheti, izomrostjai között laza kötőszövet található, ami könnyen emészthető élelmiszerré teszi. Energiatartalma összefügg a zsír tartalmával. Az olajos húsú halak - például a lazac, makréla, szardínia, pisztráng, busa vagy a hering - több, a fehér húsú halak - például a tőkehal, lepényhal - kevesebb energiát tartalmaznak.
Mi van a halhúsban?
- többszörösen telítetlen zsírsavak (EPA és DHA) - ezeket az emberi szervezet korlátozott mértékben tudja előállítani, ezért elsősorban a táplálékkal juthatunk hozzájuk. Nélkülözhetetlenek a sejthártya felépítéséhez, a szem és az agy egészséges fejlődéséhez, hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának mérsékléséhez, és a szervezet gyulladásos folyamatainak csökkentéséhez.
- makro- és mikroelemek - vas, cink, szelén, jód, foszfor, kalcium, fluorid. Szeléntartalma miatt jelentős szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében a káros szabadgyökök, a nehézfémek lekötésében és egyidejűleg erősíti az immunrendszert is.
- vitaminok - A, B1, B2, B6, C, D, E, Nikotinamid. Jelentős mennyiségben tartalmaz bőr- és nyálkahártya védő A-, a csontépítéshez és az immunrendszer működéséhez nélkülözhetetlen D-vitamint, de gazdag az anyagcsere folyamatokban szerepet játszó B1-, B2-, valamint a vérképzéshez fontos B12- vitaminban is.
A hal a kiegyensúlyozott táplálkozás része, mindenki számára ajánlott. Az étrendből kihagyni csak táplálékallergia esetén szükséges. A sózott, füstölt, szárított halak a magas sótartalmuk miatt nem javasoltak a magas vérnyomásban szenvedő betegek részére.
Mennyi halat együnk?
Egészségünk megőrzése érdekében hetente legalább egy alkalommal egy teljes adag halat (10-15 dkg) kellene elfogyasztanunk. Ez azonban a legritkább esetben valósul meg - nagyon kevés halat eszünk. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az, hogy amíg az EU fogyasztási átlaga 24,9 kg, a portugáloké 56,8 kg-ot, addig mi magyarok siralmasan keveset, mindössze 6,7 kg-ot(2020-as adat) fogyasztunk egy főre lebontva egy év alatt.
Ennek több oka is van. Ilyen a nehéz elérhetőség, a magas ár, az ízlés világunk, na és az otthoni nehézkes feldolgozás. Van, akit a hal nyálkás külleme, a hal szaga, illetve a szálkától való félelem tart vissza.
Együnk halat karácsonykor (is)!
Magyarországon ritka az a család, ahol nem kerül hal az ünnepi asztalra. Az ünnepek idején fogyasztjuk el az egész éves halmennyiség csaknem 40 százalékát. A halászlé, a rántott ponty, vagy harcsa, a sült hal elengedhetetlenül összeforrt az év végi ünneppel. Minden családnak megvan a maga hagyományos halból készült étele, amit ilyenkor előszeretettel fogyaszt.
+1 halas recept
ZÖLDSÉGES HALLEVES
Hozzávalók: 1 kg pontyfilé, 20 dkg vöröshagyma, 50 dkg sárgarépa, 50 dkg petrezselyem gyökér, 20 dkg zeller, 10 dkg liszt, margarin, 4 dl tejföl, 30 dkg zöldborsó, só, őrölt bors, tárkony, tárkonyecet
A beirdalt halfiléket, vágd ujjnyi széles csíkokra. sózd, borsozd. A megtisztított zöldségféléket darabold fel: a vöröshagymát finomra, a zöldségeket gyufaszál vastagságúra. Először a pirítsd a hagymát üvegesre a vajban, add hozzá a zöldségeket, és kevés folyadék hozzáadásával párold félpuhára. pirítsd a zsírjára, szórd meg a liszttel, és enyhén pirítsd meg. Ezután engedd fel 4 liter vízzel, add hozzá a zöldborsót, a tárkony levelet, sózd meg, ha kell és 10 percnyi forralás után add hozzá a halat, a tejfölt, ízesítsd a tárkonyecettel. Ha a hal megpuhult (ez nagyon rövid idő) tálald forrón.
Jó étvágyat!