Mielőtt beköszönt a zord idő célszerű a lehető legjobban felkészülni a ránk váró viszontagságokra. A hideg, ködös napok, a napfényhiány, a rohanás, a stressz igen rövid idő alatt megteremti azokat a feltételeket, amelyek kedvezőtlenül hatnak az immunrendszerünk működésére. A gyengülő védekezőképesség olyan, mint a “rés a pajzson” - a kórokozók gyakrabban okoznak egészségügyi problémákat. Miként előzheted meg a megfázásos, hurutos, vírusos megbetegedések kialakulását? Az immunrendszer erősítésével.
Immunrendszer erősítés szezonális zöldségekkel és gyümölcsökkel
Nem panaszkodhatunk, hiszen Magyarországon ősszel is számos olyan szezonális zöldség és gyümölcs rendelkezésre áll, ami bioaktív hatóanyagaival, vitaminjaival, ásványi anyagaival hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez. Mostmár csak rendszeresen, és változatosan kell fogyasztanunk őket. Jelen esetben a szőlő áldásos hatásaival ismerkedhetsz meg elméletben, majd reményeink szerint lelkes fogyasztójává válsz te is, segítve ezzel a szervezeted működését.
A szőlő
A szőlő az egyik legősibb kultúrnövény, őshazája a Földközi-tenger vidéke, Közép-Ázsia. Öt-hatezer éves múlttal rendelkezik, szent és isteni növénynek tartották - már a 3500 évvel ezelőtti egyiptomi kripták falán lévő ábrázolások között is szerepelt termelt növényként. A szőlő latin neve vitis, vita, ami életet jelent. A szőlőnek rengeteg nemesített fajtája létezik világszerte, így hazánkban is. Felhasználása szerint a szőlőnek két alapvető csoportja van: a közvetlen fogyasztásra termesztett csemegeszőlők, és a kifejezetten borkészítésre alkalmas borszőlők.
Mi minden van a szőlőben?
A szőlő értékes anyagok tárháza, 80 százaléka víz, energia és szénhidráttartalma kiemelkedő.Gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz (glükóz, fruktóz és szacharóz) amelynek a mennyisége termőhelytől, évjárattól és fajtától függően 18-22g/100g között változik. Vitaminok közül a karotin-, B1- és a B2- és C- K-vitamin-, folsav- és Biotin tartalma kiemelkedő, az ásványi anyagok közül sok foszfort, káliumot és cinket tartalmaz. Magas a rosttartalma: 10 dkg szőlő 5,4 gramm élelmi rostot (cellulózt és pektint) biztosít.
Minél sötétebb a szőlő, annál nagyobb benne az antioxidánsok mennyisége (resveratrol, kvercetin). Magja csaknem 50 százaléknyi olajat tartalmaz. A préseléssel kinyert szőlőmag olaj telítetlen zsírsavakból áll, mintegy 72 százaléka linolénsav, nagyon gazdag E-vitaminban.
Milyen élettani hatásai vannak a szőlő rendszeres fogyasztásának?
A szőlő összetevőinek és gazdag hatóanyag tartalmának köszönhetően számos pozitív táplálkozás-élettani hatást gyakorol a szervezetedre:
• magas víztartalma segít a napi folyadékszükséglet pótlásában
• kálium tartalma miatt vízhajtó, méregtelenítő, rendszeresen fogyasztva csökkenti a vizelet és a vér savanyúságát.
• idegerősítő
• izomregeneráló
• gyógyítja a bél megbetegedéseit
• megelőzi a vesekő kialakulását
• fokozza az epe elválasztást és ürítést
• májbetegségek, reuma esetén a fehér szőlők a legjobbak
• a fekete és kék szőlők a hurutokat oldják a leghatásosabban
• kúraszerű fogyasztása különösen ajánlott vérszegénység, fizikai gyengeség, betegségből való lábadozás idején
• gyorsan hat fáradtság esetén
• magas rosttartalma kedvező hatású az emésztésre, a bélműködésre, kiváló székrekedésre, aranyérre
• csökkenti a gyulladásokat
• savtartalmának köszönhetően étvágyjavító hatású
• vitamin tartalma kedvező hatású az immunrendszerre
• segítik az anyagcsere-folyamatokat
• antibakteriális és antivirális hatású: kiválóan véd kisebb fertőzések ellen
• antioxidáns-tartalma (fitovegyületek, polifenolok, flavonoidok) védi a sejteket a szabadgyökök károsító hatásától, óvja a szív- és érrendszert, csökkenti a daganatok kialakulásának kockázatát.
• a polifenolok és a resveratrol együttesen gyulladást gátló hatásúak, illetve javítják a glükóz felhasználást a cukorbetegeknél.
• procianidin megőrzi az erek rugalmasságát, megelőzheti az érelmeszesedést, csökkenti a vérnyomást, gátolja a vérlemezkék összetapadását, a vérrög kialakulását
• quercetin tartalma megakadályozza a hisztamin és más allergiát, ill. gyulladást okozó anyagok termelődését, antioxidánsként az LDL (rossz) koleszterin káros hatásai ellen is védelmet nyújt.
• resveratrol tartalma véd a fertőzések ellen.
• savtartalma - a borkő-, a citrom-, a borostyánkősav - segítik a gyomorban az emésztést, és a hasnyálmirigy működését is
• segíti a vérképzést,
• a magjából préselt szőlőmagolaj kis mennyiségű fogyasztása is növeli a „jó” koleszterinszintet, és csökkenti a „rossz” koleszterin mennyiségét, valamint segíti a zsírbontást, erősíti az érfalat, csökkenti a vérrögök kialakulását. frissen préselt leve (must) szintén gazdag tápanyagforrás.
Mire figyelj szőlő vásárlásakor?
Amikor szőlőt vásárolsz mindig ügyelj a fürtök épségére, a bogyók feszességére és érettségi fokára. Általános szabály, hogy a szemek hibátlanok, enyhén hamvasok, foltoktól mentesek; a szár pedig zöld, erős, friss legyen.
Soha ne válassz félig érett fürtöket, mert a szőlő nem utóérő gyümölcs. Minél érettebb, annál több benne az antioxidáns. A bioaktív hatóanyagok a szőlő héjában és magjában találhatóak, ezért mndig fogyaszd el ezeket is. A magokat alaposan rágd össze, hogy minél több hatóanyag szabadulhasson fel belőlük.
A szőlő konyhai felhasználása
A szőlő nem csak nyersen különböző sajtokkal, diófélékkel fogyasztva fenséges, hanem készíthetsz belőle üdítő szőlő italt, mustot és leveseket is. Tálalhatod saláták kiegészítőjeként, húsételek köreteként, desszertek díszítéseként, feltétként vagy akár töltelékeként is. A szőlőmagolaj is felhasználható sütésre, főzésre, de használhatjuk páclevek és saláták ízesítésére.
+2 RECEPT
TEJSZÍNES MUST LEVES
Hozzávalók: 50 dkg szőlő, 2 dl tejföl,4 dl tejszín, fahéj, szegfűszeg,11 dkg liszt, 2 evőkanál
méz,3 dl must, só.
Feltesszük a szőlőszemeket főni, sóval, fahéjjal, szegfűszeggel majd a tejfölből és a tejszínből liszttel elkészített habarással behabarjuk. Mézzel ízesítjük, majd felöntjük a musttal, összeforraljuk. Lehűtve tejszínhabbal díszítve tálaljuk .
Egy igazi különlegesség: SZŐLŐLEKVÁR
Hozzávalók: 1 kg érett leszemezett fekete szőlő,1/2 kg vékonyra szelt birsalma, 25 dkg cukor
A szőlőt, a birsalma szeletekkel puhára főzzük – átpasszírozzuk, majd a kapott pépet a
cukorral sűrűre főzzük.
Jót étvágyat mindenkinek!
Írta: Faar Ida
Válaszd ki 14 féle ételtípusunk közül a számodra legmegfelelőbbet. Kínálatunkban a legnépszerűbb
ételtípusok mellett igazi különlegességek is helyet kapnak.
ÉTLAP MEGTEKINTÉSE