Miként növelheted az energiaszintedet?
Ízfaktor , 2021-09-17
Állandóan kimerült vagy. Mig régebben csak tél végén, tavasz elején kellett ezzel az érzéssel megküzdened, ma már az évszaktól függetlenül is jelentkezik az az ólmos fáradtság, ami teljesen használhatatlanná tesz. Nincs erőd, álmos vagy, motiválatlan, kedvetlen. Mi lehet a baj? Számos betegség jár együtt fáradtsággal (pajzsmirigy alulműködés, cukorbetegség, vérszegénység, fertőzések stb.), ami az alapbetegség felfedezése és kezelése után enyhülni fog. De...
De a fáradtság nem mindig utal betegségre
Az állandósult fáradtságot az esetek többségében szerencsére nem betegség, hanem életmód hiba okozza. Olyan életviteli kisiklások, amelyeknek lehet hogy nem is tulajdonítasz jelentőséget, de mégis negatív hatással vannak a szervezetedre.
Milyen életmódbeli okok vezethetnek fáradtsághoz?
ALVÁSHIÁNY
Az alvás a szervezeted pihenését szolgáló, periodikusan jelentkező, élettani állapot, amit számos tényező befolyásol. Ha nem tudsz eleget aludni – annak beláthatatlan következményei lesznek. Alvászavarokat okozhat: élettani változások (öregedés, menopauza, menstruáció, terhesség), stressz, pszichés zavarok (depresszió,szorongás, feldobottság), életvitel (pl. váltakozó műszak), gyógyszerek (béta-blokkolók, amfetamin), élvezeti szerek (alkohol, kávé, tea). Legalább hét-nyolc óra alvásra van szükséged naponta ahhoz, hogy a szervezeted regenerálódni tudjon. Ellenkező esetben romlik a koncentráló képességed, fáradt és kimerült leszel.
A FIZIKAI AKTIVITÁS HIÁNYA
Sokan azért nem mernek rendszeresen sportolni, mert attól félnek, hogy a testedzés fáradtságot eredményez. Ez nem így van - a fokozatosan bevezetett, egyénre szabottan végzett mozgásos tevékenységek energikusabbá tesznek, ami segít megőrizni vagy visszaállítani a frissességedet.
ÁLLANDÓ HARC A KILÓKKAL
Bár a túlsúlytól érdemes minél következetesebben megszabadulni, - hiszen megterheli az egész szervezetet, alvászavarokat, szív-és érrendszeri, mozgásszervi megbetegedéseket okoz, - csak az nem mindegy hogyan. A gyors fogyást ígérő csodadiéták hiánybetegségek kialakulásához, és fáradtsághoz vezethetnek.
NEM ISZOL ELÉG FOLYADÉKOT
Igen, napi 2-2,5 liter folyadék elfogyasztása szükséges ahhoz - télen is! - hogy a szervezeted ne száradjon ki. A dehidratáltság vezető tünete a száj- és bőrszárazság mellett a fáradtság.
NEM REGGELIZEL
Ezer dolgod van, nincs időd értékes perceket áldozni arra, hogy királyként reggelizz. Ez baj! A reggeli a nap legfontosabb étkezése, beindítja az anyagcserédet, és ellát energiával. Ha nem eszel, ne csodálkozz hogy fáradt vagy.
TÚL SOKAT VÁLLALSZ
Ha képtelen vagy nemet mondani, akkor egy szabad perced sem marad magadra, a pihenésre, feltöltődésre. Az életed nem csak a munkáról kell szóljon, mert ha csak arról szól rövid idő alatt kiégsz - ennek egyik vezető tünete lehet a folyamatos fáradtság, erőtlenség is.
Miként növelheted az energiaszintedet?
A fentiekből következik, hogy a fáradságot eredményező életmód hibák kijavításával sokat javulhat a közérzeted, és fokozatosan visszatér az energiád.
Mire gondolok?
1. Pihenj, aludj eleget! Ennek egyik alapfeltétele, hogy rendszert tudj kialakítani az alvásban. Esténként azonos időben térj nyugovóra, ahogy reggelente is minden nap ugyanakkor kelj és ez alól a hétvége se legyen kivétel. Ezzel a szervezeted ritmusa is sokkal kiegyensúlyozottabbá válik és nem leszel fáradt.
Lefekvés előtt a legfontosabb, hogy ráhangolódj az alvásra - ezért száműzz minden olyan tárgyat a hálószobából, ami a nyugalmadat megzavarhatja (TV, számítógép, telefon). Reggel pedig felkelés után indíts egy gyors váltott vizes zuhanyzással a fitt nap kezdés érdekében.
2. Koffeines italokat csak mértékkel fogyassz!- lehet, hogy a reggeli kávé nélkül még létezni sem tudsz, de ez nem jelenti azt, hogy egész nap rá kell csatlakoznod a kávéfőzőre. Sőt! A koffein egy bizonyos mennyiség fölött nemhogy élénkítene, sokkal inkább fáradtságérzetet, tompultságot okoz. Szerencsére léteznek természetes energiaszintet növelő italok is. Ilyen a zöld tea, a csalán tea, az édesgyökér-, vagy a gyömbértea is, amelyek nemcsak energetizálnak, de antioxidáns tartalmuknál fogva védenek a szabadgyökök károsító hatásaitól is.
3. Mozogj eleget! - a mozgás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy felélénküljön a vérkeringésed és az anyagcseréd. Akár egy 10 perces gyors séta, vagy 2-3 emeletnyi lépcsőzés is felpörget annyira, hogy az energiaszinted is emelkedésnek induljon.
4. Táplálkozz kiegyensúlyozottan! Megfelelő minőségű, mennyiségű tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag ételekkel biztosithatod a szervezeted számára szükséges energiabevitelt.
• soha ne várd meg, amig az éhségérzet teljesen eluralkodik rajtad - egyrészt a kelleténél többet fogsz enni, másrészt az energiaszinted nagyon lecsökken
• mindig alacsony glikémiás indexű élelmiszereket válassz: teljes kiőrlésű lisztből készült kenyereket, joghurtokat, olajos magvakat - stabilan tartják a vércukorszintedet és az energiaszintedet is
• ne felejts el tízóraizni és uzsonnázni sem - fogyassz idény gyümölcsöket
• kerüld a cukor, és az azzal készült termékeket - a túl sok glükóz már önmagában is csökkenti az energiaszintet
• kerüld a félkész és késztermékeket - egészségtelenek, aroma és színező anyagban, tartósítószerben gazdagok,
• fogyassz rendszeresen halakat, a lazac és a tonhal jó fehérjeforrások, omega 3 zsírsavakban és B-vitaminokban gazdagok, ami igazoltan csökkenti a fáradtságot,
• a tojás is ajánlott energiaszint növelő alapanyag - stabil és tartós energiaforrást jelenthet. A benne található aminosav (leucin) többféleképpen stimulálja az energiatermelést: elősegíti, hogy a sejtek több cukrot vegyenek fel a vérből, serkenti az energiatermelést a sejtekben, növeli a zsír lebontását az energia előállításához.
• A quinoa fogyasztása is eredményre vezethet - ez a szuperélelmiszerként nyilvántartott mag magas fehérje-, szénhidrát- és élelmi rost tartalommal bír, sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Alacsony glikémiás indexű, szénhidrátjai lassan szívódnak fel, és tartós energiakibocsátást biztosítanak, gazdag mangánban, magnéziumban és folátban is.
Ha a fáradtságot nem betegség, hanem életmód hiba okozza, akkor te tehetsz a legtöbbet a leküzdéséért. Növeld te is az energiaszintedet - változtass a szokásaidon a fitt és energikus mindennapokért!
Írta: Faar Ida
Vissza