Mik a funkcionális élelmiszerek?

Ízfaktor , 2021-03-17


A civilizációs betegségek számának emelkedése mindannyiunk számára figyelmeztető jel. Figyelmeztető jel, ami arra hívja fel a figyelmünket: minél hamarabb változtatnunk kell az életmódunkon, ha nem szeretnénk idejekorán megbetegedni! A magas vérnyomás, az elhízás, a cukorbetegség, a rosszindulatú daganatok kialakulása szoros összefüggésben áll a mozgásszegény életmóddal, és az elfogyasztott ételeink minőségével és mennyiségével.
 
Egészségtudatos magatartással a betegségek megelőzéséért

A prevenció fogalmát évezredek óta ismeri az emberiség. Az elsődleges prevenció feladata, hogy megelőzze a betegségek kialakulását, a gyökerénél kezelve a problémát. A másodlagos  prevenció feladata már a rizikófaktorok feltárása, valamint a korai stádiumban járó betegségek felismerése, a gyógyulás esélyeinek növelése, a betegségek súlyosbodásának és a szövődmények kialakulásának megelőzése. A harmadlagos prevenció már azzal foglalkozik, hogy a kialakult betegség következményeit megakadályozza, a szövődményeket megelőzze, illetve a már kialakult károsodásokat mérsékelje. A prevenció szerepe egyre inkább felértékelődik, amiben nagy segítséget jelent, hogy egyre egészségtudatosabbak vagyunk. Könnyen és gyorsan informálódunk a lehetőségeinkről - így az egészségvédő hatásokkal rendelkező funkcionális élelmiszerekről is biztosan sokan hallottak már.
 
Funkcionális élelmiszerek

A funkcionális élelmiszerek először a múltszázad 90-es éveiben Japánban kezdtek elterjedni. A funkcionális élelmiszer olyan gazdagított, dúsított, erősített vagy átalakított élelmiszer, amely a változatos étrend részeként, optimális mennyiségben fogyasztva előnyös az egészségre. A fenti meghatározásban

 • a megerősítés  alatt a tápanyag mennyiségének növelése értendő
 • a gazdagított vagy feljavított azt jelenti, hogy olyan komponenst adnak az élelmiszerhez, ami eredendően nincs benne.
 • az átalakított típusú készítmény esetében az előnytelen komponenst cserélik ki előnyös tulajdonságúra(csökkentett zsírtartalmú, csökkentett szénhidráttartalmú, csökkentett fehérjetartalmú élelmiszerek)
 • a megnövelt típus esetében pedig a nyersanyagok változása/változtatása eredményezi a megváltozott tápanyag-összetételt.

Közös  jellemzőjük, hogy hagyományos megjelenésű élelmiszerek. A napi étrend részeként fogyaszthatók.

A Funkcionális élelmiszerek  olyan alkotó elemeket tartalmaznak megfelelő mennyiségben, amelyek pozitívan hatnak egy vagy több életfunkcióra, hozzájárulnak a mentális jólét állapotához, és rendszeres fogyasztásukkal a táplálkozással kialakuló betegségek kockázata csökkenthető. A hagyományos élelmiszerek energia- és tápértéke mellett egészségvédő hatást fejtenek ki.
 
A funkcionális élelmiszerek bioaktív komponensei:

 • aktívan segítik egészségünk fenntartását, és helyreállítását
 • javitják a közérzetünket, szubjektív egészség érzetünket
 • csökkenthetik bizonyos betegségek kialakulásának esélyét

 
A funkcionális élelmiszerekben előforduló hatóanyagok:

 • bizonyítottan tumorellenes hatásúak: az izoflavon genistein, a kurkumin, a glükozinolátok, az antioxidáns likopin, a szfingolipidek, az ellágsav és az enterolaktonok.

 • a szív- és érrendszeri betegségekben fontos, a lipid anyagcserét befolyásoló vegyületek közül: a β-glükán, az antioxidáns tokotrienolok, flavonoidok, a rezveratrol, a fitoszterinek, a szaponinok, L-karnitin és az ω-3 zsírsavak.

 • gyulladáscsökkentő vegyületek:a többszörösen telítetlen eikozapentaénsav és dokozahexaénsav, a flavonoidok közül a kvercetin és a kempferol, a kurkumin.

 • membrán védő hatásúak: az antioxidáns vitaminok, az A-, C-, E-vitaminok, β-karotin, polifenolok, ezen belül a flavonoidok, ellágsav, lutein, likopin, glutation

 • a csontok védelmét szolgálja: a CLA, szójafehérje, genistein, daidzein, lignánok, D-vitamin és a kalcium.

 • elősegíthetik a salakanyagok kiürülését: élelmi rostok –  növényi sejtalkotó komponensek, melyek a belekben semmiféle átalakuláson nem mennek át, mivel az emésztőenzimek nem tudják lebontani és alkalmassá tenni a felszívódásra. Elősegítik a salakanyagok kiürülését, béltartalom növelését, székrekedés megelőzését és kezelését, vércukorszint szabályozását, telítettség fokozását, daganatos betegségek (vastagbéldaganat) kialakulásának csökkentését.

Szerencsére sok élelmiszerünk tekinthető funkcionálisnak, hiszen tartalmaz olyan komponenseket, amelyek megfelelnek az előbbi kritériumoknak.

Néhány példa:

1. Zab - legjelentősebb hatóanyaga a béta-glükán ami egy oldható rost. Fő hatása a szérum koleszterin-szintjének csökkentése. Napi 60 g zabpehelyliszt vagy 40 g zabkorpa fogyasztása 5%-os szérum koleszterin szint-csökkenést okoz.

2. Szója - preventív és terápiás jelentősége van a kardiovaszkuláris, a daganatos megbetegedésekben, és az oszteoporózisban. Csökkenti az összkoleszterin szintet az LDL-koleszterin- és a triglicerid szint szignifikáns csökkentésével, miközben a HDL- koleszterin szintjét mérsékelten emeli. Antikarcinogén anyagokat tartalmaz: oroteáz inhibitorokat, fitoszterolokat, szaponinokat, fenolsavakat, növényi savakat és izoflavonokat. Mivel az  izoflavonok szerkezetükben hasonlóak az ösztrogénhez, így az ösztrogén receptorokat lekötik - így antiösztrogén hatást kifejtve csökkentik a tumorsejtek növekedési ütemét.

3. Paradicsom-  likopin tartalma (primer karotin) nagyon magas.  Jelentős daganatellenes hatása van, amely antioxidáns hatásával hozható kapcsolatba. Érdekesség, hogy ebből a szempontból a főtt paradicsom a nyerő - mert a hő hatására még több likopint tartalmaz, mint a nyers változata.

4. Fokhagyma - rákmegelőző, antibiotikus,antihipertenzív és koleszterinszint-csökkentő – erős antioxidáns tulajdonságának köszönhetően. Az ép fokhagymában lévő alliin, a fokhagyma darabolása után, az allináz enzim hatására alakul át allicinné, amely számos kéntartalmú összetevőre bomlik, ezek közül néhánynak köszönhető a kemopreventív hatás. Csökkenti a  vér koleszterinszintjét, szívvédő hatású. Csökkenti a magas vérnyomást, antibakteriális (elsősorban bél- és bőr betegségeket előidéző kórokozókkal szemben), antifungális, antivirális és protozoon ellenes.

5. A káposzta-, brokkoli-, karfiol-, illetve kelbimbó fogyasztás fordított arányban áll a daganat-előfordulással. Ezen csoport antikarcinogén hatása relatíve magas glükóz-inolát- szulforafán-tartalmának köszönhető.

6. A tea, különösen a zöld tea polifenolos vegyületei antikarcinogén hatásuak.

7. A vörösbor  resveratrol és fitoalexin -tartalma csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának esélyét. A fitoalexin a tumorsejtkultúrában gátolja a sejttranszformációt és a sejtproliferációt, valamint apoptózist (sejthalál) indukál.

8. A spenót vasban, folsavban, B-vitaminban gazdag. Elősegíti az emésztést, szerves só-tartalma miatt idegnyugtató hatású, csökkenti a vér cukortartalmát és serkenti a hasnyálmirigy inzulin termelését.

9. Az áfonya a legtöbb antioxidánst tartalmazó eddig ismert gyümölcs.  Az antioxidánsok megkötik a szabadgyököket,serkentik az agyműködést, rendszeres fogyasztás mellett javíthatják a memóriát, az egyensúlyérzéket és a navigációs képességet.

10. Hal – fogyasztása ajánlott minden korosztály számára. Könnyen emészthető élelmiszer, mely többek között teljes értékű fehérjét, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort, szelént, cinket, jódot tartalmaz.Vitaminokban gazdag (D, E, B12). Legfőképp kedvező zsírtartalma miatt tartozik az egészséges élelmiszerek közé (halolaj). A benne található többszörösen telítetlen (omega–3) zsírsavak csökkentik az szív-, és érrendszer betegségeinek kialakulását. Továbbá szükséges az idegrendszer fejlődéséhez, az immunrendszer optimális működéséhez.

11. Tojás – gyakorlatilag az összes létfontosságú vitamin megtalálható benne (A-, B-, C-, D- és E-vitamin, folsav,pantoténsav). Ásványi anyagok közül foszfort, vasat, cinket, nátriumot, szelént, kalciumot, káliumot, magnéziumot egyaránt tartalmaz. Az A-vitamin szerepet játszik a növekedésben, fogak, íny, csontozat, bőr, haj egészségének megtartásában. A B-vitamin szabályozza a fehérje, szénhidrát, zsír anyagcseréjét, valamint biztosítja az idegrendszer megfelelő működését. A D-vitamin befolyásolja a csontok képződését, szabályozza a foszfor és kalcium felszívódását. Az E-vitamin akadályozza a vérrögképződést, segíti a szív és érrendszer egészségének megőrzését,

 
A civilizációs betegségek számának emelkedése mindannyiunk számára figyelmeztető jel. Vegyük komolyan, és (t)együnk ellene időben - változtassunk életmódot, és fogyasszunk minél több funkcionális élelmiszert! Egészségünkre!

Írta: Faar Ida
 


Vissza

 



 


RENDELD MEG  AZ EBÉDEDET ÉTLAPUNKRÓL

Válaszd ki 14 féle ételtípusunk közül a számodra legmegfelelőbbet. Kínálatunkban a legnépszerűbb
ételtípusok mellett igazi különlegességek is helyet kapnak.


ÉTLAP MEGTEKINTÉSE