Mindegy, hogy tél van, vagy nyár - a levesek mindig a rendelkezésünkre állnak. Számtalan alapanyagból, és azok végtelen kombinációiból készülhetnek - pontosan ez a sokféleség biztosítja azt, hogy mindenki megtalálja a számára legizletesebbeket. Érdemes bátran kisérletezgetni még azoknak is, akik a “száraz” ételekre esküsznek. Miért? Mert a leves olyan egészséges fogás, amit Neked is kár lenne kihagyni!
A leves az ember egyik legősibb, és legalapvetőbb tápláléka
A leves csaknem minden nép gasztronómiájában jelen van - általában valamelyik főétkezés elmaradhatatlan bevezetőjeként. Mig nálunk jellemzően délben, más országokban, - például Franciaországban vagy Olaszországban inkább este fogyasztják.
A leveseket a magyar konyha nagyon változatosan, sokféle alapanyag felhasználásával, ízletesen készíti el, fogyaszthatjuk hidegen vagy melegen, kezdő fogásként, vagy tartalmasabban akár egytálételként is, hétköznapokon vagy ünnepi alkalmakkor egyaránt.
Miért érdemes leveseket enni?
A rendszeres leves fogyasztásnak tudományos vizsgálatok szerint komoly szerepe van az egészségmegőrzésben. A tanulmányokból kitűnik: akik gyakrabban fogyasztanak levest, kevesebb zsírt és kalóriát visznek be a szervezetükbe, ritkábban van súlytöbbletük, alacsonyabb a vér koleszterinszintjük, sőt a szív és érbetegségekre vonatkozó kockázati tényezők is sokkal kedvezőbbek, mint a levest nem vagy csak ritkábban fogyasztók körében.
A leves fogyasztás:
• biztosítéka a megfelelő folyadékpótlásnak,
• az éhségérzet hatékony csillapításával csökkenti a kalóriabevitelt
• a felhasznált nyersanyagokból kioldódott tápanyagok könnyen felszívódnak
• az íze, színe, illata, zamata étvágygerjesztő, segíti az emésztőenzimek termelődését
• fokozza a gyomornedv képződését, mintegy előkészítve azt a további ételek befogadására
• az alacsony energiatartalmú zöldség- és gyümölcs-leveseket a diétázók is nyugodt szívvel fogyaszthatják, mert nagy mennyiségű folyadék-, és rost-tartalma miatt gyorsan jóllakottság-érzetet biztosít
Egy leves annál értékesebb minél több zöldséget, vagy gyümölcsöt tartalmaz, mivel ezáltal magasabb lesz a rost-, vitamin- (B, E, béta-karotin) és ásványianyag-tartalma (Kálium,Magnézium).
A levesek jelentősége nyáron
A hőségben gyakran nagyon nehéz kitalálnunk, melyek azok az ételek, amelyeket szívesen fogyasztanánk. Sokszor még a régi jól bevált ételek sem esnek jól –a túlságosan kalóriadús, nehezen emészthető fogások növelik szervezetünk hőtermelését, kellemetlen közérzetet okozva. Ilyenkor jönnek jól az „üdítő ételek” - például a hideg levesek, amelyek egyrészt segítnek a folyadékpótlásban, másrészt a fokozott verejtékezéssel elveszített ásványi anyagok pótlásában is. Egy dologra kell csak odafigyelni:fontos, hogy idényzöldségek, és idénygyümölcsök felhasználásával készüljenek, lehetőleg kevés cukor hozzáadásával.
A levesek fajtái
Húslevesek
A levesek között első helyen áll - ahány ház annyi húsleves recept létezik a felhasznált alapanyagok aránya miatt. Általánosságban a húsleveshez mindenki húst, petrezselymet, sárgarépát, egy kis zellert és karalábét, fokhagymát és vöröshagymát használ, de van aki még paradicsomot vagy fehér paprikát is tesz bele. Ha megfőtt - ülepítés, szűrés után, tojással gyúrt tésztát vagy darát, rizst vagy más levesbetétet főznek bele.
• Alaplé: hasonlóan készül, mint húsleves, de enyhébben sózzák és többféle alapanyagból, enyhén ízesítve, több célra készítik.
• Erőleves: többféle hús felhasználásával készül lassú főzés mellett
• Csontleves:nemcsak finom, hanem jó hatással van az ízületek és az emésztőrendszer egészségére is
• Orjaleves
• Gulyás leves: a legfontosabb parasztételek egyike, ami a nemzeti ételünkké vált
Zöldséglevesek
A tavaszi és nyári hónapok kedvelt levesei. Ha mindig a soron következő szezonális zöldségeket használjuk alapanyagként, akkor egész évben változatos, színes, és ízletes menüt tudunk összeállítani.
Krémlevesek
A készre főtt leves hozzávalóit összeturmixolják - egy teljesen új ízt és állagot létrehozva.
Gyümölcslevesek
Itt is fontos a szezonalitás: egres,meggy, cseresznye, eper, sárgadinnye, nyári alma, őszibarack, körte, szilva - a hazai kínálat bősége kedvez ezeknek a rendkívül könnyen és gyorsan elkészíthető, akár hidegen, akár melegen is fogyasztható leveseknek.
Egytálétel-levesek
Ezek a gazdag, tartalmas, fűszeres, egytálételként is fogyasztható levesek(gulyásleves, halászlé, Jókai bableves), melyek a magyar gasztronómiát megkedveltették a világgal. Alapjuk - mint a levesek döntő többségének - az ízletes húsleves, amelyet gazdagon kiegészítenek zöldségekkel (burgonyával, babbal, sárgarépával, fehérrépával), hússal és jellegzetes, intenzív fűszerezéssel.
A leveseket a sűrűségük alapján is csoportosíthatjuk:
• híg levesek: ezeknél nem alkalmazunk sűrítési eljárást
• sűrített levesek: a legtöbb leves ebbe a csoportba tartozik. Sűríthetünk: rántással, habarással, lisztszórással, keményítővel
Léteznek egyszerű sűrített levesek, krémlevesek, pürélevesek, nyáklevesek, ahogy különleges vagy összetett levesek is.
Dúsítási eljárások
Egyes levesek készítésénél dúsítási eljárásokat is alkalmazni kell az ételek állagának feljavítása érdekében. Ilyen eljárások:
• Dúsítás tejtermékekkel: ezen formához elsősorban tejet, tejfölt, tejszínt szoktunk használni.
• Legírozás: a legírozás során tejszínnel és tojássárgájával dúsítják az ételt, legtöbbször a krémleveseket.
• Montírozás: a montírozás során vajjal dúsítják (és fényesítik) a levest.
A leves készítés alapelvei
• Alapanyagként válassz minél több alacsony energia-, de magas rosttartalmú zöldségfélét, és minél kevesebb zsírt tartalmazó húsféleséget, a látható zsiradékot pedig távolítsd el a felhasznált húsról (pl., szedjük le a szárnyasok bőrét).
• Az elkészítéshez alapanyagként felhasznált zöldségek, gyümölcsök 20%-át nyersen áttörve dolgozd bele az ételbe a főzés végén. Így az íze nem tér el a megszokottól, de vitamintartalma jelentősen megemelkedik.
• A zöldségek főzőlevét nyugodtan használd fel, nagy ásványi anyag tartalma miatt.
• A finomra vágott zöldpetrezselyem nemcsak díszíti az elkészült étel, de közvetlenül tálalás előtt a levesbe szórva annak C-vitamin tartalmát is megnöveli. Hasonló hatással bír a snidling, a póréhagyma, a zeller, a friss fűszernövények, bazsalikom, menta, rozmaring vagy a kakukkfű frissen való bele szórása is.
• Leves készítésnél különösen figyelj arra, hogy mindig csak a szükséges mennyiségű zsiradékot (elsősorban növényi olajat) használjunk fel. A leveseket, ha szükséges tálalás előtt zsírtalanítsd, azaz szedd le a felszínén összegyűlt zsiradékot.
• A habarással készült leveseknél részesítsd előnyben az alacsonyabb zsírtartalmú alapanyagokat, joghurtot, kefirt, tejet, zsírszegény tejfölt. Rántás helyett – ha a leves jellege megengedi – sűríts inkább habarással, hintéssel.
• A sűrítéshez lisztet csak indokolt mennyiségben használj, és akkor is a teljes kiőrlésű formáját.
• A levesbetét (csipetke, burgonyagombóc, májgaluska, daragaluska, húsgombóc, zsemlekocka, tészták stb.) a leves tápértékét nagymértékben meghatározó kiegészítője, ezért célszerű figyelned a mennyiségére, mert meghatározza a leves energiatartalmát.
• Fontos a leves jó megválasztása a főétel jellegéhez mérten – így egy tartalmasabb fogást könnyedebb levessel, míg egy kevésbé laktató fogást tartalmasabb levessel vezethetsz be
• A leveshez az alapanyagokat az idénynek megfelelően válaszd meg, azaz nyáron ne főzz csülkös bablevest, télen pedig eperkrém levest.
Összességében elmondható, hogy a levesek kiemelkedő táplálkozás-élettani hatásuk miatt kihagyhatatlan részét kell, hogy képezzék az étkezésednek. Élj vele Te is - váljék egészségedre!
Írta: Faar Ida