Véget értek a csillogó, érzelemdús ünnepek, rád köszöntött az új év, mint mindig, most is megfogadtál ezer és egy dolgot, és most ahelyett, hogy motivációd teljében belevágnál a teljesítésükbe, ott állsz a januári szürkeségben és úgy érzed nincs erőd semmihez. Rossz a kedved, pocsék a hangulatod, magad sem érted hova lett a tettvágy és az energia… Tényleg? Hova lett?
A tél mindenkit megvisel
Sokakat visel meg a téli időjárás és az, hogy vissza kell zökkenni a hétköznapok ritmusába. Van, akinél az év elején menetrendszerűen jelentkezik az ünnepek utáni depresszió, ami lényegesen megnehezíti a mindennapokat. Ilyenkor minden nehezebben megy, a nyomottság, levertség szinte letaglóz. A tünetek intenzitása igen széles skálán mozoghat.
Mikor gondolj arra, hogy neked is a téli depresszió okoz gondot?
● állandóan fáradtnak érzed magad
● borús a hangulatod, folyamatosan negatív gondolatok gyötörnek, sötét a jövőképed
● ha lehetne, egyfolytában csak aludnál
● fokozottabbá válik a szénhidrátbeviteled - jöhet minden, ami cukorral és/vagy liszttel készült
● nem igazán érdekel semmi, már a barátokkal eltölthető idő sem tűnik vonzónak
● nem tudsz koncentrálni, csökken a teljesítményed
● állandósulnak a feszültségek
● hangulatingadozásaid vannak,
● mozgásszervi panaszok jelentkeznek, pszichoszomatikus betegségek alakulnak ki
● gyengül az immunrendszered, könnyebben kapsz el fertőzéseket
Miért lehetsz télen depressziós?
Sokféle oka van:
● stressz - problémák az ünnepek alatt sem oldódtak meg, csak sikeresen a szőnyeg alá lettek söpörve. Év elején aztán újra szembesülnöd kell velük, ami növeli a tehetetlenség érzését.
● túlzott elvárások - amelyeket úgy érzed, hogy képtelenség teljesíteni. Ezért ahelyett, hogy megoldásokat kezdenél keresni, inkább sodortatod magad az árral.
● folyamatos megfelelési kényszer - mindig, mindenkinek meg szeretnél felelni, emiatt soha nem mondasz nemet semmire.
● egészségtelen életmód - ha ugyanazokat az életmódbeli hibákat követed el, mint eddig, akkor esélyed sincs arra, hogy pozitívabb irányba változzon
● elégedetlenség, aggodalmaskodás - mindkettő csak arra való, hogy megmérgezze a hétköznapjaidat.
● önbecsülés hiánya - a “semmire sem vagyok jó” kijelentéssel nem jutsz semmire. Neked is vannak olyan értékeid, amelyek kivételessé tesznek és segítenek abban, hogy boldogulj.
● a megbecsülés hiánya - nincs annál demotiválóbb, mint amikor nem nézik semmibe azt, amit teszel. Természetesen nem vársz vörös szőnyeget vagy kitüntetést azért, amit csinálsz, de egy elismerő mondat, vagy pillantás neked is jár. Ha olyan közegben dolgozol, ahol ez abszolút hiányzik, akkor ideje elgondolkodni a váltás lehetőségén.
● szerelmi bánat
● munkahely elvesztése
● a „képtelen vagyok változtatni az életemen” érzése
A tünetek kialakulásához nagymértékben hozzájárul a napsütéses órák számának csökkenése, a rövidebb nappalok, aminek a következtében a szerotonin szint csökken a melatonin mennyisége pedig emelkedik.
Legyen bármi is az ok, tenni kell az ellen, hogy a szezonálisan előtörő depresszív tünetek elhatalmasodjanak rajtad. Hogyan?
Fogadd meg a tippjeinket és harcolj a téli depresszió ellen!
● Gyakorold a boldogságot! - legalább hetente egyszer told félre a gondokat és engedd meg magadnak, hogy kizárólag csak olyasmivel foglalkozz, ami valóban boldoggá tesz.
● Érvényesítsd az akaratodat - határozd el, hogy önerőből is képes leszel legyőzni a negatív érzéseidet.
● Aludd ki magadat - ez az egyetlen biztos módja annak, hogy szervezeted regenerálódni tudjon. Akár- ha a körülmények megengedik – napközben is lopj magadnak 20 percet egy kis szunyókálásra.
● Mozogj minél többet és többfélét - sétálj, biciklizz, tornázz a friss levegőn legalább napi fél órát (ez a napi megszokott teendők mellett pluszban értendő). Ennek számtalan előnye van: erősödnek az izmaid, ízületeid, ellenállóbbá válsz a fertőzésekkel szemben, javul a szerveid oxigénellátása, oldódik a feszültség, javul a közérzeted.
● Étkezz kicsit megengedőbben - még most nem jött el a fogyókúra ideje. Ilyenkor a hidegben a szervezeted szinte kívánja a nehezebb – melegítő ételeket, amelyek kalória-dúsabbak, és magasabb energia-bevitelt biztosítanak. Ne számolgasd megszállottan a kalóriákat, csak arra ügyelj, hogy olyan ételek kerüljenek a tányérodba, amelyek vitamin- és ásványi anyag- tartalma magas. Fogyassz több gyümölcsöt, zöldséget és olajos magvakat, omega-3-zsírsavakat tartalmazó ételeket. Ezek hatékonyan támogatják a mentális egészségedet.
● Kacagj, nevess - a nevetés bizonyítottan javítja az általános egészségi állapotodat, jó közérzetet biztosít, ellenállóvá teszi a szervezetedet a kórokozók támadásaival szemben, csökkenti a stresszt.
● Hisztizz egy kicsit - ez most komoly! Ne fojtsd magadba a feszültséget – ha kikívánkozik – engedd szabadjára az érzéseidet. Megkönnyebbülsz tőle.
● Légy egy kicsit önző, törődj többet saját magaddal - végy egy lazító forró fürdőt, menj el fodrászhoz, kozmetikushoz, masszőrhöz.
● Változtass - soha nem árt a változatosság – cseréld le a régi függönyöket, terítőket, helyezd át a bútorokat, használj vidám kiegészítőket, vásárolj virágzó növényeket.
● Higgy - higgy abban, hogy minden jóra fordul
● Bulizz - mozdulj ki – légy részese az életnek – az ismerőseid, barátaid mindennapjainak.
A téli depresszió szerencsére sokféle módszerrel tompítható. Tégy meg te is mindent annak érdekében, hogy jól érezhesd magad a bőrödben és a tél ne tudjon kellemetlenségeket okozni a mindennapjaidban!
Írta: Faar Ida