Gomba, az alacsony kalóriatartalmú húspótló

Ízfaktor , 2023-02-01


Van, aki rajongva szereti, míg van, aki egy körömhegynyit sem hajlandó megenni belőle. Van, aki alig várja, hogy az erdőket-mezőket járva kincsként összegyűjtse, míg akad olyan is, aki maga termeszti meg. A gombákat már évezredek óta fogyasztja az emberiség, az élővilágban elfoglalt helyét ma már teljesen különálló csoportként tartjuk számon, külön tudományága van - a mikológia.
 
A Földön ismert gombafajok száma legalább százezer körül van
Egyes mikológusok szerint a még ismeretlen fajokkal azonban a számuk elérheti vagy kissé meghaladhatja akár a másfél milliót is. 
 
A gombákat már az ókori kultúrákban is ismerték. Kínában és Japánban sok évszázadra visszatekintő hagyományai vannak a shiitake és a júdásfülgomba termesztésének és fogyasztásának. Európában elsősorban a kétspórás csiperkét és a laskagombákat termesztik kereskedelmi mennyiségben. A vadon termő gombák közül a kucsmagombákat, rókagombákat, szarvasgombákat és tinórukat gyűjtik világszerte. 


A gombák táplálkozás-élettani jelentősége
A régebben húspótlónak is tartott gombák fehérjetartalma valójában csak 3-4 % körüli, de az igazi értékét az adja, hogy tartalmazzák a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális aminosavakat.
Emellett:
 - alacsony a kalóriatartalmuk, és a szénhidrát-tartalmuk, 
 - alacsony a glikémiás indexük, 
 - alig tartalmaznak zsírt, 
 - magas a víztartalmuk 
 - magas rosttartalommal rendelkeznek – viszont ez az emberi szervezet számára emészthetetlen kitinből áll, ami kellő roncsolás (aprítás) nélkül megnehezíti az egyébként hasznos tápanyagok és vitaminok felszívódását. (Pontosan a kitin emészthetetlensége miatt nem ajánlott egyszerre nagyobb mennyiséget fogyasztani a gombákból – megterhelheti a szervezetet. 
 - vitaminok közül nagyobb mennyiségben tartalmaznak: B1-, B2-, C-, E-, D-vitamint, niacint, folsavat, pantoténsavat, 
 - ásványi-anyagaik a magnézium,a folsav, a vas, a foszfor, a cink, a kálium, a réz, a szelén, a mangán
 - különösen gazdagok íz- és zamatanyagokban, amelyeknek étvágyat és emésztést serkentő hatásuk van
 
Fenti tulajdonságai miatt a fogyasztása ajánlott a cukorbeteg-, és a fogyókúrás étrendet folytatók számára. 

 
Miért érdemes gombákat fogyasztani?
Azért, mert:
 - igazi vitaminbombaként segíthetnek a megfelelő vitaminbevitel biztosításában
 - a diétás étrend színesítői
 - csökkenthetik a vastagbélrák kialakulásának esélyét
 - rendben tartják az emésztést – fogyasztásuk kifejezetten ajánlott a székrekedéssel, divertikulózissal (a vastagbél nyálkahártyájának zsákszerű kiöblösödése) küzdők számára és minden olyan diéta esetén, ahol a rostdús étrend javasolt
 - csökkentik a koleszterin szintet
 - fokozzák az emésztőnedv-kiválasztást 
 
A gombák gasztronómiai jelentősége
Gasztronómiai értékét kitűnő íz-, és aromaanyagai adják. A gombát felhasználhatjuk levesnek, salátának, főételként (rántva, pörköltnek, fasírozottnak), de kiváló köretnek, mártásnak, húsok ízesítésére, valamint pizzákhoz, vagy hideg és meleg szendvicsekhez is kiváló alapanyag.
 
Szárítva, őrölve fűszerként adják az ételekhez, a vargányának, a rókagombának és a trombita gombának például olyan jelentős az ízesítő hatása, hogy emiatt a fűszerek közé soroljuk őket. 

 
Tudnivalók a rettegett gombamérgezésről
Kissé elbizonytalanító az a tény, hogy elég egy mérgező gomba apró darabja az ételeinkbe ahhoz, hogy baj legyen. Ezért rendkívül óvatosnak kell lenni a vadon termő gombákkal – a pontos ismeretük és gombaszakértői vizsgálat nélkül soha nem szabad fogyasztani belőlük, mert annak súlyos következményei lehetnek. 
 
A gombamérgek olyan szerves vegyületek, amelyek eltérő súlyosságú mérgezéseket okozhatnak. Enyhe, középsúlyos, és súlyos mérgezések alakulhatnak ki annak függvényében, hogy 
 - mekkora volt az elfogyasztott mérgező gomba mennyisége
 - mennyi volt az elfogyasztott gomba méreganyag-tartalma
 - milyen az egyéni érzékenység 
 - van-e alapbetegsége az érintettnek (pl. máj, vese, szív-beteg)

MÉRGES GOMBA!!!!
Most a leggyakoribb mérgezésekről lesz szó.
A gombamérgezés főbb típusai:
 
- SEJTMÉRGEZÉSEK - ilyen például a gyilkos galóca típusú mérgezés, ami a mérgezések mintegy 90 % -áért felelős. 8-12 órás lappangási idő után hirtelen csillapíthatatlan hányás és hasmenés jelentkezik – amely gyors kiszáradáshoz és a keringés összeomlásához vezet. A mérgezés második szakaszában súlyos és visszafordíthatatlan májsejt-elhalás alakulhat ki. Gondot okozhat a Papsapkagomba-mérgezés, a Mérges pókhálósgomba - mérgezés is. 
 
- IDEGRENDSZERRE HATÓ MÉRGEZÉSEK - ide tartoznak a vegetatív idegrendszert izgató úgynevezett muszkarin-típusú mérgezések, az érzékcsalódást okozó mérgezések
 
ÉTELMÉRGEZÉSEK: ezeket az elöregedett, romlott, baktériumokkal fertőzött gomba elfogyasztása okozza. Fontos tudni, hogy a gombás ételek nagyon hamar romlanak!
 
ALLERGIÁS REAKCIÓK: a gomba fehérjéi gyakran váltanak ki arra érzékenyeknél tüneteket 
 
A gombákkal kapcsolatban azonban érdemes megjegyezni: SOHA NE FOGYASSZUNK EL OLYAN GOMBÁT, AMINEK NEM VAGYUNK TISZTÁBAN AZ EREDETÉVEL, ÉS FAJTÁJÁVAL. A SAJÁT KEZÜLEG SZEDETT GOMBÁKAT IS MINDIG VIZSGÁLTASSUK BE GOMBASZAKÉRTŐVEL ÉS EZ AZ ÖSSZES LESZEDETT GOMBÁRA VONATKOZIK. 
Gombamérgezés gyanúja esetén azonnal forduljunk orvoshoz, hívjunk mentőt!
 
PLUSZ KÉT GOMBÁS RECEPT
Diétás gombaleves
Hozzávalók: 70 dkg zöldbors, 40 dkg csiperkegomba, olaj, 2 nagyobb fej vöröshagyma, 40 dkg sárgarépa, 30 dkg fehérrépa, 2 evőkanál Graham liszt, 4 liter víz, 1 csokor petrezselyem, bors, só ízlés szerint
 
Az olajban pirítsd meg az apróra vágott hagymát, add hozzá a felkarikázott sárga- és fehérrépát, a zöldborsót és a cikkekre vágott gombát. Lassú tűzön pirítsd meg, majd szórd meg a liszttel, és öntsd fel a vízzel. Amikor felforrt, sóval, borssal, petrezselyemmel ízesítsd, és főzd készre.
 
Gyors gombakrém
Hozzávalók: 2 nagy fej vöröshagyma, 40 dkg gomba, olaj, só, borsikafű, petrezselyemzöld, 1 evőkanál étkezési keményítő, 2 dl tej, 1 pohár tejföl
 
A lereszelt vöröshagymát a megtisztított és apróra vagdalt gombával párold puhára az olajon. Sózd meg, borsikafűvel és petrezselyemzölddel fűszerezd. Szórd rá az étkezési keményítőt – és lassan, folyamatos keverés mellett öntsd fel a tejjel. Add hozzá a tejfölt is – majd forrald fel. Nagyon finom szendvicskrém lesz belőle.
 
Jó étvágyat!
 

 Írta: Faar Ida



Vissza

 



 


RENDELD MEG  AZ EBÉDEDET ÉTLAPUNKRÓL

Válaszd ki 14 féle ételtípusunk közül a számodra legmegfelelőbbet. Kínálatunkban a legnépszerűbb
ételtípusok mellett igazi különlegességek is helyet kapnak.


ÉTLAP MEGTEKINTÉSE