Stressz - ki ne ismerné a szó jelentését, és ki ne érezné a saját bőrén a hatásait nap, mint nap. Rohanó világunkban, ahol a teljesítménykényszer szabja a feltételeket, számtalan problémával kell megküzdenünk, ami idegeskedéssel és feszültséggel jár.
A jó stressz
Amikor bármilyen fenyegetés ér bennünket a szervezetünkben olyan folyamatok indulnak el, amelyek felkészítenek bennünket az adott helyzetre való azonnali reagálásra. A felszabaduló stresszhormonok (adrenalin, kortizol) hatására glükóz szabadul fel - ez biztosít energiát az agynak, és az izomzatak -, emelkedik a vérnyomás, nő a pulzusszám, kiélesednek az érzékszerveink, felgyorsul a légzésünk – képessé válunk a menekülésre, vagy a védekezésre. Normális esetben ez a hormonok szint a veszély elmúltával gyorsan „alaphelyzetbe” tér vissza. Ez a „JÓ” stressz – nélkülözhetetlen a túléléshez.
A rossz stressz
Ebben az esetben az előbb említett egészséges nyugalmi állapot nem alakul ki – a szervezet hosszasan ki van téve a stressz – hormonok hatásának, ez pedig idővel kedvezőtlenül befolyásolja az egész test működését: emésztési problémák alakulnak ki (gyomorhurut, fekély), gyengül az immunrendszer, szív-, és érrendszeri elváltozásokat jönnek létre (magas vérnyomás, stroke), valamint az idegrendszer működése is zavart szenved.
Mit (t)ehetünk - Mert tennünk kell valamit!
A stressz-kezelés egyik lehetséges formája, ha a szervezetünket olyan tápanyagokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és funkcionális élelmiszerekkel látjuk el, amelyek segítenek a stressz okozta feszültség leküzdésében.
Edd magad stressz-mentesre!
Követsd a mediterrán étrend alapelveit!
Fogyassz rengeteg zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket, halat, egészséges zsiradékokat - olívaolajat! Az egészségtudatosabbá váló táplálkozással biztosithatod szervezeted számára a megfelelő tápanyag-. vitamin-, és ásványi anyag bevitelt, kiküszöbölheted az egészségtelen élelmiszerek károsító hatásait - mindez javitja a közérzetedet, a hangulatodat, és a stressz-tűrő képességedet.
Gondoskodj az ajánlásoknak megfelelő mennyiségű rost-bevitelről!
Az élelmi rostok kedvező élettani hatásaik miatt nélkülözhetetlenek - ennek ellenére az ajánlott napi bevitel (30 gramm/nap) felét sem fogyasztjuk el : táplálkozásunk nagyon szegény ballasztanyagokban. Ennek meg is lesznek a következményei:olyan az elégtelen rostbevitellel kapcsolatba hozható betegségek alalkulnak ki, mint a krónikus székrekedés, az emésztőrendszeri gyulladások, diverticulosis (a vastagbél kiöblösödése és gyulladása), a cukorbetegség, az elhízás, vagy a béldaganatok - amelyek a megfelelő rostbevitellel megelőzhetőek lettek volna.
Mérsékeld az “üres” kalóriákat jelentő cukros ételek fogyasztását!
Az emésztőrendszerből gyorsan felszívódó cukrok hirtelen emelik meg a vércukorszintet, ami fáradtságot, dekoncentráltságot eredményez - emiatt is nehezebben birkózol meg a stresszes helyzetekkel. Majd a magas vércukor hirtelen leesése ingerlékennyé, feszültté tesz, ami szintén kedvezőtlen hatással lesz a problémák megoldására.
Óvatosan a kávé- , és a koffein-tartalmú italok fogyasztásával!
Ha folyamatosan felpörgeted magad, ne csodálkozz, ha képtelen vagy nyugodtan aludni! Elindul az ördögi kör: ha nem tudsz aludni - nem tudsz regenerálódni - elcsigázott és dekoncentrált leszel. Képtelen leszel a feladataidat ellátni, ami növeli a stressz-szintedet. Hogy erőre kapj, újra a kávéscsésze után nyúlsz - a folytatást pedig már tudod. Hogy mit ihatsz kávé helyett? A kávé helyettesítésére többféle alapanya got rendelkezésre áll: cikória, pörkölt gabonaszemek vagy pity pang. Ezek koffeinmentesek, így annyit ihatsz belőlük, amennyit csak akarsz, anélkül, hogy ag gódnod kellene a mellékhatásuk miatt. A koff einmentes kávét is bátran kipróbálhatod; de mindenképpen olyat válassz amelyből a koffeint oldószer haszná lata nélkül vonták ki.
Fogyassz magnéziumban gazdag ételeket!
A spenót, a brokkoli, a spárga - és általában a zöld színű zöldségek gazdag magnéziumtartalmuk révén sikeresen veszik fel a harcot a stresszel szemben. Ez az ásványi anyag szükséges az idegsejtek közötti ingerületátvitelhez, a stresszhelyzetben fokozott izomfeszültség következményeinek,- például az izomgörcsök kialakulásának megelőzéséhez. Arról nem is beszélve, hogy egy hosszan tartó stressz állapot a szervezet magnézium ürítését is fokozza, emiatt ennek a pótlása különösen fontos feladat.
Fogyassz B-vitaminban gazdag ételeket!
A B-vitaminok szintje döntő szerepet játszik abban, hogyan tudsz egy-egy stresszes szituációval megbirkózni. Ezek a vitaminok elengedhetetlenek az idegrendszer megfelelő működéséhez, emellett segítik a bélrendszer normális mű ködését és a sejtekben a tápanyagok feldolgozását. Ezért különösen fontosak, mert a stressz hatására a szervezet energiaigénye fokozódik. A B-vitaminok vízoldékonyak, ki ürülnek a vizelettel, ezért naponta pótolni kell őket. B-vitaminokat tartalmaznak:a gabonafélék, mint például a
barna rizs, az élesztőkiv onat, a tejtermékek, a lencse és más hüvelyesek, a sovány hú sok, a tojás, a dió- és mogyorófé lék.
Semmiképpen ne und meg a banánt!
A banán magas kálium-, B6-vitamin tartalmának köszönhetően segít a szerotonin-termelődésben (boldogsághormon), ami közismerten pozitívan befolyásolja majd a hangulatodat, erőt ad a stressz leküzdéséhez.
Elégítsd ki a megemelkedett C-vitamin szükségletet!
A stressz-helyzetek nagyobb energiafelhasználással járnak - ami kedvezőtlenül befolyásolhatja az immunrendszered erősségét. Erősítsd a szervezeted védekezőképességét megemelt C-vitamin bevitellel - fogyassz napi rendszerességgel citrusféléket.
Rágcsálj olajos magvakat!
Az olajos magvak kiváló stresszcsökkentő hatással rendelkeznek - ugyanis gazdagok triptofánban, magnéziumban, E-vitaminban, B-vitaminokban és cinkben. Az E-vitamin ráadásul antioxidáns is - a szabadgyökök megkötésével csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét.
Szénsavas - cukros üdítők helyett válassz frissen préselt zöldség és gyümölcsleveket
Egyrészt magas vitamin-, és ásványi anyag tartalmuk hozzájárul az egészséged megőrzéséhez, másrészt természetesek - nem tartalmaznak semmiféle mesterséges adalékanyagot, színezéket.
Most megengedett a csokievés!
A csokit Te is biztosan szereted, de ha ráadásul még magas kakaótartalmú étcsokoládét választasz annak számos pozitív hatását is élvezheted! Az étcsokoládé nagy mennyiségben tartalmaz olyan flavonoidokat és antioxidánsokat, amelyek sokoldalúan támogatják az egészségedet és a jó közérzetedet. Kutatások is megerősítették, hogy inzulinrezisztenciát mérsékelve, javul a stressztűrő képességed is, ami kivédheti a cukorbetegség kialakulását is.
Teázz rendszeresen!
A tea egyik vegyülete nyugtató, szorongásoldó hatású, arról nem is beszélve, hogy ha szertartássá válik az életedben- meghitt környezetben, egyedül vagy szeretteid körében – a kávézással ellentétben – valóban segít az ellazulásban.
Fogyassz lecitinben gazdag ételeket!
A szójában és tojásban is megtalálható lecitinnek stresszcsökkentő, idegrendszert védő hatása van. A lecitin nélkülözhetetlen az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez : erősíti az idegrendszert, javítja a koncentrálóképességet, a memóriát, és nyugtató hatású.
Add meg a módját az étkezéseknek!
Ne rohanj, ne kapkodj, NE stresszelj még evés közben is! Egyrészt gondot fog okozni a sok levegő, amit lenyelsz - másrészt a nem megfelelően megrágott étel emésztése is nehezebb lesz, ami gyomorpanaszokhoz vezet. Terits meg, ülj mellé, rágj alaposan, és élvezd az ízeket!
Stressz: mindennapjaink sava-borsa, de néha megkeserítője. Lehet tenni, és lehet enni ellene … Edd magad te is stressz-mentesre!
Írta: Faar Ida