A hagyományosan téli savanyúságként ismert céklával kapcsolatban napjainkra megváltoztak a fogyasztási szokások. Mivel friss zöldségként folyamatosan fellelhető a piacokon, és a boltokban, így bármikor belekerülhet a salátakeverékekbe, szendvicsekbe is. Szerencsére. Szerencsére, mert ennek eredményeképpen emelkedik a cékla-fogyasztás, és hozzájuthatunk ehhez a táplálkozás-élettani szempontból nélkülözhetetlen alapanyaghoz.
A cékla eredete
A cékla őshazája a Földközi-tenger környéke, már i. e. 3000-ben ismerték. Hazánkban a 17. században terjedt el. Javarészt a gumós gyökere miatt termesztik, de jól hasznosítható a növény többi része is étkezési célra vagy a gyógyhatása miatt.
A cékla evését, vagy frissen facsart levének az ivását mondhatni “KÖTELEZŐVÉ” kellene tenni, mert kiemelkedő szerepe van a betegségek kialakulásának megelőzésében, vagy a már meglévő betegségek gyógyításában. Bioaktív vegyületei között szerepelnek értékes színanyagok és antioxidáns hatású vegyületek, ezáltal a cékla kiváló antioxidáns forrásnak tekinthető, és ezek mellett a rosttartalma is jelentős.
Érdekességek a cékláról
● céklarépának is nevezik
● a leveles répa és a cukorrépa rokona
● az egyik legegészségesebb gumós zöldség
● jellegzetes sötét bordó színét a kén-cukor komplexnek (betanin) köszönheti - természetes színezékként is felhasználásra kerül: számos élelmiszert - paradicsompüré, lekvárok, fagylaltot – javítanak fel vele.
● hatékony másnaposság ellen - a benne található béta-cianin ugyanis felgyorsítja a máj méregtelenítését, így gyorsabban kiürül a szervezetből az alkohol
● régen még hajfestékként is használták
Bár a legmagasabb cukortartalmú zöldségek egyike, de mivel az alacsony glikémiás indexű alapanyagok közé tartozik egészséges eledel lehet a cukorbetegek számára is.
Milyen hasznos anyagok vannak benne?
● ÁSVÁNYI ANYAGOK: foszfor, vas, nátrium, kalcium, magnézium, kálium, réz, mangán, szilícium, cink, kobalt, króm, kén, jód, nikkel, bór, lítium, stroncium
● VITAMINOK: folsav, niacin, biotin. A-, B1-, B2-, B6-, B7-, B9- és C-vitamin
● FITOVEGYÜLETEK: antocianidinek, flavonoidok, karotinoidok, polifenolok (a polifenolok előfordulási aránya eltér a cékla különböző részeiben – a héj alatt 50%, a répatest felső részében 37%, míg a húsában 13% található.)
● AMINOSAVAK: Lysine, Arginin, Aszparagin, Glutamin, Tryptophan
● ENZIMEK
● CUKROK
● SZÍNEZŐANYAGOK: betaxantinok és vörös betacianinok (betanin, isobetanin, betanidin és isobetanidin)
A cékla gyógyhatásai
Számos élettanilag fontos hatóanyagot tartalmaz ennek is köszönheti szerteágazó gyógyító hatásait:
● méregtelenít
● vérképző, magas vas és folsav-tartalma segíti a vérképzést
● javítja a sejtlégzést
● serkenti az anyagcserét
● növeli a fehérje-anyagcserét
● erősíti a májat, a szívet
● szilícium-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a bőrt, az ereket és a csontozatot
● erősíti az immunrendszert
● serkenti az epekiválasztást
● segíti a pajzsmirigy-működését
● megszünteti az emésztési-, és bél-problémákat, magas rosttartalma megakadályozza a székrekedés kialakulását
● nyugtatja és erősíti az idegrendszert
● szabályozza a gyomorsav működését
● elősegíti a vizelet kiválasztást
● csökkenti a koleszterinszintet
● erősen lúgos kémhatású, ezért hozzájárul a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásához
● csökkentheti a szívroham- és bizonyos típusú rákos megbetegedések kialakulását
● javítja az erőnlétet
● véd a csontritkulástól és a cukorbetegségtől
● erőteljes antioxidáns - gátolja a rákos sejtek szaporodását.
A cékla fogyasztható nyersen, főve, sülve vagy savanyúságként. Készíthetsz belőle salátát, turmixot, levest, mártást, köretet, savanyúságot, süthetsz belőle fasírtot. de beleteheted tésztába is, ahogy még a süteményekbe, palacsintába is felhasználható. Fogyassz belőle minél többször, minél többféleképpen elkészítve!
+2 RECEPT
Céklasaláta joghurttal
Hozzávalók: 1 kg cékla, 3 pohár natúr joghurt, 6 kis gerezd fokhagyma, só, bors
A céklákat hámozd meg és reszeld le. Öntsd rá a joghurtot, keverd el a a zúzott fokhagymával, sóval, borssal.
Zöldséges céklaleves
Hozzávalók: 3 liter húsleves, 5 közepes cékla, 30 dkg káposzta, 2 nagyobb sárgarépa, 2 nagyobb fehérrépa, 1 kisebb zeller, 40 dkg burgonya, 2 nagy fej vöröshagyma, 4 evõkanál sűrített paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, babérlevél, ecet, méz, tejföl, 1 evőkanál liszt, vaj
A céklákat, a zöldséget és a hagymát tisztítsd meg, vágd finomra, párold meg a vajban, add hozzá a sűrített paradicsomot, a zúzott fokhagymát, majd öntsd fel a húslével. Add hozzá ízlés szerinti mennyiségben a fűszereket, és főzd puhára. Végül a tejfölös-lisztes habarással sűrítsd be. Az ecettel, a mézzel tovább ízesítheted.
Jó étvágyat!